понеділок, 16 квітня 2018 р.

ВИХОВАННЯ ДИТИНИ – ЗАВДАННЯ НЕЛЕГКЕ


ВИХОВАННЯ ДИТИНИ – ЗАВДАННЯ НЕЛЕГКЕ

Олександр Сергійович Пушкін сказав: «Навчити людину бути щасливою не можна, але її можна виховати так, щоб вона був щасливою». Усі батьки намагаються виховати успішних, щасливих дітей, але далеко не всі знають, як це правильно робити. Деякі покладаються на власні знання і вміння, інші орієнтуються на приклад свого виховання. І ті, і інші часто припускаються помилок. Щоб цих помилок було якомога менше, пропонуємо дізнатися корисні поради про те, як виховати дітей5 заповідей для батьків
1. Заборона, значить, заборона. Типова ситуація: дитина просить цукерку, мама відповідає «Ні», але, як тільки чує крик і плач, тверде «Ні» перетворюється в «Добре, тільки не реви».
Це поширена груба помилка багатьох батьків. У подібній ситуації дитя розуміє, що слово мами або тата не «закон», бажаного легко досягти. Це підриває авторитет батьків в очах малюка і провокує подальші капризи і непослух. Радимо змінити формулювання: «Не зараз», «Пізніше, тому що ...».
 2. Єдина думка дорослих в сім'ї. Папа забороняє, але мама дозволяє. Ще одна часта помилка батьків. Діти швидко адаптують свою поведінку по відношенню до дорослих і цим користуються. Між батьками має бути повна згода в моделях і правилах виховання.
3. Табу на з'ясування відносин при дітях. Розбіжності бувають у всіх, але важливо навчитися не сперечатися в присутності дітей. Тим паче якщо це стосується їх виховання. Вирішувати, як виховувати дитину, батьки повинні наодинці.
4. Гармонія в сім'ї. Дитина, як лакмусовий папірець, відображає внутрішню ситуацію в родині. Чвари між батьками, напружена обстановка відображаються на психічному стані дітей.
 5. Відмова від порівняння з іншими, особливо в період дорослішання. «Ось подивися, який Петя молодець», - помилка, яка тягне недовіру, провокує комплекси і почуття неповноцінності. Приймайте і любіть дітей такими, якими вони є. Як правильно виховувати дитину за типом темпераменту? Багато батьків навіть не здогадуються, що моделі виховання повинні залежати від типу темпераменту дітей. Не варто плутати поняття темперамент і характер. Темперамент - це вроджена якість, а характер формується при взаємодії із зовнішнім світом. Діти з різним темпераментом на одну і ту ж ситуацію або модель поведінки реагують по-різному. Це особливо явно помічають сім'ї, де кілька діток: один на зауваження мами ображається і плаче, інший продовжує спокійно грати.

Як правильно виховувати дитину за типом темпераменту? Багато батьків навіть не здогадуються, що моделі виховання повинні залежати від типу темпераменту дітей. Не варто плутати поняття темперамент і характер. Темперамент - це вроджена якість, а характер формується при взаємодії із зовнішнім світом. Діти з різним темпераментом на одну і ту ж ситуацію або модель поведінки реагують по-різному. Це особливо явно помічають сім'ї, де кілька діток: один на зауваження мами ображається і плаче, інший продовжує спокійно грати.

Як розпізнати тип темпераменту? Чисті типи нервової системи практично не зустрічаються. Щоб розпізнати провідний тип, необхідно придивитися до чада і його поведінку в різних ситуаціях.
 • Сангвінік - не буває перепадів настрою, висока активність, швидко засинає і прокидається.
 Меланхолік - швидка стомлюваність, надмірна чутливість, важка адаптація до нових умов.
 Холерик - висока емоційність, швидка реакція і гучна мова, тривожний сон, розсіяна увага.
 Флегматик - наполегливість, тривалий сон (більше 10 годин), повільність, терплячість, низька емоційність.

Помилки виховання дитини
До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід. Найбільш часті помилки і методи їх вирішення по кожному типу темпераменту:

Сангвінік ПОМИЛКИ БАТЬКІВ:
• Вірити обіцянкам «потім» і «після» - сангвінікам властиво відкладати вимога батьків на потім.
• Надмірна похвала.

ВІРНІ ДІЇ:
 • Вимагати виконання завдання «тут» і «зараз».
 • Завжди залишати зону росту - хвалити, але завжди говорить, що дитина може зробити краще.

Флегматик ПОМИЛКИ БАТЬКІВ
• Пояснювати на словах.
• Заохочувати пасивність.
ВІРНІ ДІЇ:
• Показувати дію на прикладі.
• Підвищувати і заохочувати активність в соціумі.

Меланхолік ПОМИЛКИ БАТЬКІВ
• Карати за погану успішність у школі.
• Соромити при сторонніх.
ВІРНІ ДІЇ:
• Ставити прості завдання і хвалити за їх виконання.
• Виділяти сильні сторони і здібності в присутності сторонніх.

Холерик ПОМИЛКИ БАТЬКІВ
• Виявляти агресію і дратівливість в присутності дитини.
• Надмірна опіка.
ВІРНІ ДІЇ:
• Розмовляти з дитиною тихо і спокійно, навіть іноді пошепки для підвищення його уваги.
 • Розвивати самостійність.

Покарання - невід'ємна частина виховання дітей. З цим згодні і батьки, і психологи. Важливо не плутати «покарання» з поняттям «жорстоке поводження». Остання має на увазі приниження і образу особистості, будь це словесно або за допомогою фізичної сили. Мета покарання - змусити побачити вину і наслідки непослуху. Якщо ви грубо відчитаєте або вдарите малюка, замість розуміння причинно-слідчої дії отримаєте у відповідь образу і злість. Покарання повинно грунтуватися виключно на обмежені. 20 корисних порад як виховувати дітей
Сучасна педагогіка дає настанови батькам: дитина - це повноцінний член соціуму, між дітьми і дорослими повинна бути повна демократія, обгрунтована на довірі і домовленості. Але, як тільки справа доходить до практики, всі ці вчення перетворюються в марний набір слів.

20 порад, які допоможуть виховати щасливих дітей.
 1. Формулюйте правила і вимоги правильно. Найчастіше батьки говорять дітям слова «не можна», «не лізь», «не чіпай». Малюк, який рухається потребою пізнавати світ, не розуміє, що таке «не можна» і чому «не чіпай собачку». Діти потребують конкретних вказівок і вимог: «Прибери руку від розетки і підійди до мами».
2. Пояснюйте свої вимоги з точки зору турботи. Не кажіть «треба закапати очі», а скажіть «я хочу, щоб твої очі були здорові».
3. Залишайте невдачі і проблеми за межами дитячої кімнати. Часто дорослі дратуються і зриваються на дітях через побутові проблеми. Дитина зчитує і як датчик реагує на емоційний стан батьків.
4. Пояснюйте, що всі вимоги дорослих обумовлені інтересами дітей і висуваються заради їх блага. Не намагайтеся слухняності малюка домогтися авторитарним способом. Ваші слова закон, але поясніть, чому вимога важлива для виконання.
5. Говоріть «правильні» слова критики. Виховати дитину як повноцінну особистість не вийде, якщо весь час її принижувати. Слідкуйте за тим, що говорите в момент свого роздратування. Вказуйте конкретні дії, які викликають вашу лють: не "я злюся, бо ти дурень», а «я злюся, тому що ти не послухався».
6. Завжди підтримуйте тісний контакт з дітьми. Не шукайте приводів для обіймів і поцілунків. Діти в будь-якому віці повинні відчувати любов.
7. Вірте в благі наміри дітей. Якщо дитина щось зробив неправильно, не поспішайте її звинувачувати. Діти роблять помилки лише через свою недосвідченість, а не з шкідливості. Завдання батьків - навчити розуміти, що добре і що погано.
 8. Не вчіть того, що самі не вмієте. Батьки - приклад для наслідування, тому несуть відповідальності за свої дії і поведінку перед дітьми. Хочете, щоб малюк говорив правду, ніколи не брешіть самі.
9. Аналізуйте свою поведінку. Дії дитини найчастіше викликані поведінкою батьків. У конфліктній ситуації проаналізуйте свою поведінку і зробіть висновки.
10. Приймайте рішення в спокійному стані. Якщо ви злі і роздратовані, варто відкласти прийняття будь-яких рішень. Пам'ятайте, слова і тим більше дії, прийняті зопалу, можуть бути руйнівними.
11. Спокій, тільки спокій! Агресія - найгірше, що можуть дати батьки дітям. Вчіться стримувати емоції, контролювати себе.
12. Не вчіть дітей жертвувати своїми інтересами заради інших. Завжди показуйте дитині, що його думка важлива, враховуйте його слова і бажання.
13. Вірте в успіх і здібності дітей. Те, як людина буде бачити себе в соціумі, повністю залежить від батьків. Якщо є невдачі, ніколи не кажіть, що дитина нездара. Підбадьорюйте і проявляйте підтримку його починанням.
14. Під час конфлікту намагайтеся не критикувати, не вказувати на недоліки. Якщо щось не виходить, скажіть: «Я знаю, що ти можеш краще». Це набагато корисніше слів «Я так і знав, що ти ні на що не здатний».
15. Проявляйте твердість і стабільність рішень. Якщо сказали, що дитина не отримає іграшку, поки не виконає завдання, не варто міняти своє рішення. Ваші слова повинні бути дієвими.
16. Будуйте довірливі стосунки з дітьми, не відштовхуйте їх від себе. Взаємна довіра - головне правило в досягненні гармонії в родині.
17. Розвивайте мислення дитини, давайте йому можливість думати і міркувати самостійно. «Чому я тебе покарав?», «Що ти зробив неправильно?». Самоаналіз - найпотужніша зброя на шляху до розуміння своєї дії. Це стосується і батьків.
18. Прищеплювати дитині самостійність. Не поспішайте говорити: «Ти ще маленький», «Ти не зможеш», «У тебе не вийде». Нехай малюк все пробує робити самостійно, спочатку потроху і під контролем дорослих. І радійте його успіхам.
19. Заохочуйте дітей більше, ніж карайте. За все, що малюк робить добре, хваліть його і заохочуйте. Похвала - мотивація бажаної поведінки.
 20. Любіть дітей такими, якими вони є. Дозволяйте чаду бути самим собою: примхливим, плаксивим, образливим і інше. Показуйте, що любите його в будь-якій ситуації.
Дитина, як ненаписана книга, який задасте сюжет, таким буде його розвиток. Пам'ятайте, що діти - це щастя і радість в житті кожного дорослого. То чи є сенс зриватися через дрібниці?

Немає коментарів:

Дописати коментар